Sbírka pro lesní zvířátka

Od pondělí 13. února do úterý 21. února probíhá na ZŠ sbírka pro lesní zvířátka. Už na podzim jsme se rozhodli připravit krmnou směs složenou z kaštanů, kukuřice, žaludů a hrachu.

Ve školním areálu se podařilo nasbírat úctyhodné množství kaštanů, za což patří zapojeným třídám velký dík. Taktéž velký dík patří paní učitelce Pokorné a její třídě, protože se postaraly o kukuřici. Žaludy taky máme, takže nám chybí jen hrách.

Kdo z žáků a rodičů by se chtěl do sbírky zapojit, může se domluvit s třídní paní učitelkou a donést trochu hrachu.

Ve středu 22. února pak proběhne navazující akce Krmení lesních zvířátek

Po obědě proběhnou v budově školy tematické hry a aktivity a po svačině vyrazíme do lesa a do obory Holedná, kde necháme na vhodných místech krmení. Upozorňujeme, že lesní zvěř je plachá, takže s výjimkou prasátek v oboře žádnou zvěř neuvidíme, jen jim necháme něco dobrého na zub.

Kdo chce, může přinést nějakou oschlou zeleninu nebo jablíčko pro zvířátka do lesa nebo nějaký tvrdý rohlík pro prasátka do obory.

POZOR! Pečivo a zelenina nepatří do školní sbírky. Žáci, kteří se zúčastní středeční akce, si to nachystají s sebou až v den akce, tedy 22. února.

Co se týká zeleniny, tak zvířata sní prakticky vše, ale nejvhodnější je mrkev nebo nějaká kořenová zelenina a jablko. Nejlepší je zeleninu omýt, osušit, a pak klidně na týden položit někde k topení, ztratí dost vody a v lese déle vydrží. Pokud bude nehezká, strupatá nebo i třeba lehce ohnilá, tak to nevadí, jen nesmí být plesnivá.

Co se týká pečiva, tak musí být opravdu zcela vyschlé, opět to jistí pár dnů u topení. Pečivo nemá být sladké ani jinak ochucené (třeba sýrem), nejvhodnější je obyčejný rohlík nebo kus chleba. A stejně jako zelenina nesmí být ani trochu plesnivé. Pokud byste někdy chtěli zvířátka krmit sami, tak pamatujte že pečivo není do lesa vůbec vhodné, protože brzy v zimě nasaje vlhkost, a pak může zvířátkům způsobit nadýmání. Proto ho vezmeme prasátkům do obory a dáme jim ho tam do připraveného kontejneru.

Předem děkujeme za pomoc zvířátkům :-)

(obrázek v článku pochází ze hry Lesní hostina z webu Déčko.cz)

 

×